Novac bi se mogao koristiti za projekte izgradnje brana od poplava na obalama rijeka i mora ili za izgradnju administrativnih struktura za pružanje kasnije pomoći. Moguće je da će paralelno uz konferenciju u klimi šefovi država i vlada u četvrtak u Bruxellesu usvojiti odluke, a diplomati govore da se radi o iznosu između jedne i tri milijarde eura.
Međutim, akcija dobre volje Europljana ne mijenja činjenicu da su i dalje bez riješenja ključna sporna pitanja na početku konferencije o klimi u Kopehagenu. Zbog toga švedski predsjednik Europske unije Fredrik Reinfeldt neće dati čvrsta obećanja za pružanje dugoročne pomoći zemljama u razvoju. Osim Europske unije i SAD te Japan oklijevaju s davanjem konkretnih obećanja nakon 2012.godine. Pitanje da li će Europska unija smanjiti plinove koji uzrokuju efekat staklenika za 20 ili 30 posto, o tome će se odlučiti tek na kraju konferencije koja završava 18.prosinca.
Na konferenciju dolazi i Obama
Nade zaštitara klime dobile su dodatne šanse najavom proteklog vikenda da idućeg tjedna na sam kraj i odlučujući dio konferencije o klimi dolazi i američki predsjednik Barack Obama. UN-ov šef za klimu Yvo de Boer je jučer (6.12.) u Kopenhagenu izjavio kako se nada da „Obama sa sobom donosi vrlo ambiciozan američki cilj smanjenja plinova koji uzrokuju efekat staklenika kao i snažnu financijsku pomoć za zemlje u razvoju“.
De Boer u Kopenhagenu namjerava okupiti 192 države svijeta i potaknuti ih da usvoje politički obvezujuće odluke za ograničenje zagrijavanja zemlje za dva stupnja. Taj cilj pretočio bi se 2010.godine u sporazum. Prema podacima Vijeća za svjetsku klimu IPCC industrijske zemlje bi u tom slučlaju do 2020.godine morale smanjiti svoje emisije CO2 za 25 do 40 posto u odnosu na 1990.godinu, a do 2050.godine za čak 85 posto. Zemlje poput Kine i Indije morale bio svoje emisije CO2 smanjiti u znatnoj mjeri.
Temperatura će porasti za 3,5 stupnja
Ciljevi za zaštitu klime koje su predliožile industrijske zemlje i zemlje u razvoju nisu dovoljni da bi se ograničilo povećanje temperature za dva stupnja. Svijet se kreće u pravcu katastrofalnog povećanja temperature za 3,5 stupnja, navodi Institut za istraživanje klime u Potsdamu. Za usporedbu: od posljednjeg ledenog doba, temperatura je porasla za oko pet stupnjeva.
Nakon najave dolaska američkog predsjednika na konferenciju o klimi svoj dolazak je najavio i indijski premijer Manmohan Singh. Njemački ministar za zaštitu okoliša Norbert Röttgen je upozorio na opasnost neuspjeha konferencije o klimi. „Ako na kraju konferencije ne uspijemo ostvariti dogovor za ograničavanje zagrijavanja zemlje za dva stupnja, tada je konferencija u Kopenhagenu polučila neuspjeh“, upozorava njemački ministar Norbert Röttgen.
Izvor: dw-world