Terazzo mozaik je kombinacija kamenog poda i terazza i izvodi se tako da se u cementni mort utisnu komadi kamenih ploča zatim se pomoću letve i čekića međusobno izravnaju, a fuge se ispune terazzo smjesom. Fuge se moraju ispuniti 2-3 mm preko razine kamenih ploča, a taj se višak lako ukloni prigodom brušenja.
Brušenje i glačanje vrši se najčešće 7 dana nakon polaganja. Brušenje se vrši strojno grubim brusom dotle dok se na pojave čiste površine agregata. Manje ili teže pristupačne površine, stube i podnožja mogu se brusiti ručno ili manjim električnim mašinama. Nakon grubog brušenja površina se opere vodom i zakita (kit: cement, mramorno brašno i boja, prema potrebi). Stvrdnjavanje kita traje (tehnološki) 3 dana i nakon toga se vrši ponovno brušenje od grubljih prema finijim brusevima, do potpune glatkoće terazza i jednolikog sjaja. Na terazu ne smije biti rupica ni tragova brušenja. Konačno, terazo se maže lanenim uljem i rastvorom voska u benzin i uglača (kao parket). Ovaj se (zadnji) postupak vrši nakon svih drugih radova na zgradi.
Obračun se vrši po m2 ili m' (za soklove i sl). Razni ornamenti mogu se računati i po komadu.
Norma izrade običnog teraza, bez podloge, debljine 2 cm je od 2,05- 2,40 h/m2 (ovisno o veličini prostorije u kojoj se radi).
Norma izrade terazo mozaika (venecijanski pod) je 3,30 h/m2 za nepravilni oblik kamenih ploča i 3,o6 h/m2 za pravilni.
Vrlo česta je izrada terazo poda od terazo pločica 20x20 cm ili većih. Ploče su debljine 20 mm do 35 mm za 40x40 cm, izražene i brušene kao i monolitni terazzo a postavljaju se u vlažan ili suhi cementni mort debljine 2-3 cm. Ove ploče mogu biti vrlo jednostavne ali i bogate strukture lijepa izgleda. Često se iz terazzo mase izvode i čitave (čak i samonosive) nastupne stubišne ploče ili elementi podesta ili drugi montažni elementi (korita i sl). Posebna vrsta ovih (terazo) elemenata su oni čiji je agregat vezan sintetskim smolama kao vezivom (krupni kamen - marmete i sl. ).