- konstrukcije pretežno iz čelika i aluminija sa kojima se zatvaraju građevinski otvori
- konstrukcije čitavih metalnih pročelja
- unutrašnje pregrade, ograde, stubišta i slične građevinske pojedinosti iz metala
- metalne konstrukcije cijelih zgrada
Ove potonje ulaze u izvedbu osnovne konstrukcije (bravarski radovi) dok izvedba ostalih bravarskih radova ulazi u područje finalizacije zgrada.
Za bravarske prozore i vrata ograničena je propusnost za uzduh i vodu pa se u tom smislu svrstavaju u odgovarajuće kategorije:
- za propuhivanje kroz reške odnosno ocjena kvalitete bravarije u tom smislu određuju kategorije – A, B, C – dopušta se propuštanje zraka do cca 15 m3/h pri brzini vjetra od 55 km/h (kat. A), od 78 km/h (kat. B) i od 405 km/h (c).
- za propuštanje vode određuje se kategorija I., II., III. I IV. – dopušta se 2 l/min pri razlici od 5 kp/m2 (kat I.), od 15, 30 i 50 kp/m2 (II., III., i IV. kat)
Projektant treba propisati (troškovnikom) potrebne kategorije bravarije po oba kriterija. Osim toga bravarski fasadni elementi trebaju ispunjavati uvjete JUS-a u pogledu propuštanja dnevnog svijetla, zvučne i toplinske zaštite.
Za bravarske radove koriste se čelični profili: valjani, vučeni i hladno savijani (iz limova), čelični limovi, aluminijski profili (specijalni prema svrsi) i aluminijski limovi.
Spajanje se vrši varenjem, zakovicama i vijcima, često i putem prijelaznih metalnih elemenata.
Kao i kod stolarije i za bravarske prozore i vrata postoje vrlo razvijeni okovi koji omogućavaju različite načine otvaranja krila (zaokretanjem, podizanjem, klizanjem i kombinacije), a interpolacija (prilagođenih) brtvila omogućava efikasno tiješnjenje reški.
Zaštita metala od korozije provodi se nanošenjem zaštitnog sloja kistom, pneumatskim aparatima ili električnim postupcima (elektrolitskim, elektrostatskim...)
Bravarski elementi se izrađuju: savijanjem limova, lijevanjem i obradom, ručnim kovanjem te varenjem profila i limova u bravarskim pogonima, dok se sami profili i limovi tvornički proizvode.
I u bravarskim radovima je aktualna tendencija tipizacije gotovih elemenata i dobivanja većih stijena njihovim spajanjem. Postoje katalozi bravarskih elementa, popraćeni odgovarajućim detaljima u kojima su deklarirani proizvodni programi a elementi označeni šiframa koje ih potpuno određuju (kao i u stolariji).
Arhitektonsko projektiranje bravarije sve se više svodi samo na izbor odgovarajućih elemenata iz proizvodnog programa neke tvornice ili pogona.
I ugradba bravarije može biti «mokra» ili «suha» što ovisi uglavnom o tome da li se sidrenje bravarskih elemenata u konstrukciju vrši sidrima ili vijcima (odnosno prije ili nakon mokrih radova).
Dimenzije građevinskih otvora su cca n x M + 5 cm (kod visine vratiju + 2,5 cm). Proizvodne mjere su za 4-6 mm manje od modularnih.
Obračun se vrši po kilogramu (a iz toga i po cm, m2 ili komadu)