Već je navedena težnja u suvremenoj produkciji stolarije da se međusobno što više izjednače profili za izvedbu pokretnih odnosno fiksnih dijelova prozora. Potrebne razlike u profilaciji (prema funkciji gornjeg i donjeg; horizontalnog i vertikalnog elementa) ostvaruju se dopunski, minimalnom doradom istog profila i umetanjem odgovarajućih brtvila ili (i) tipskih metalnih profila. U ostvarenju ovog nastojanja postoje razne gradacije: od nešto kompliciranije profilacije, isključivo drvenih profila, preko interpolacije samo jednostavnih metalnih dijelova do njihovog znatno većeg udijela i značenja.

Kod «izoind» stolarije bočni detalji su identični gornjim. Brtvilo je umetnuto u profilaciju, utor krila, kontinuirano po cijelom opsegu. Detalj unutrašnjeg preklopa u gornjem dijelu može biti dulji, a može i preklop biti nešto manji.

Kod «inovak» prozora (firme «Inles») je u donjem dijelu doprozornika umetnut jednostavni «vjetrovni» profil na kojega se krilo naslanja (zbog toga krilo može imati min. dimenzije prema gornjim i bočnim detaljima). Na krilu je okapni utor a na doprozorniku utor za umetanje metalnog profila, obično iz eloxiranog aluminija. Učvršćuje se vijkom.

Postoje kompliciraniji i bolji profili koji još u kombinaciji s plastičnim, elastičnim brtvlima osiguravaju višestruko preklapanje i time odlično brtvljenje prozora (krila prema doprozorniku).

Njemačke firme Hagn i S.M.E. koriste takve detalje: trostruki preklop putem metalnog profila i brtvila. Gornji i bočni detalji su jednaki, a donji detalj je samo dopunski profiliran (u istom gabaritu)

Spajanje (vrlo često jer se veći prozori «slažu» iz manjih – od kojih svaki sadrži krila i doprozornik) je vrlo jednostavno. U odgovarajuću profilaciju montira se povezna letva ili cijev.

Prozor se ugrađuje u točnu poziciju kajlanjem u uglovima: gore samo u vertikalne spojnice, a dolje i u horizontalne i zatim uvijanjem pomoću sidara od plosnog željeza (pretežno mokra ugradba) ili predhodnom ugradbom slijepog okvira (slijepi se okvir ugrađuje uvijanjem u plastične umetke). Kod mokre uporabe a i inače prozor se zaštićuje.

I kod izvedbe se koriste drveni elementi sastavljeni iz manjih komada- s masivnim efektom, zahvaljujući vještoj profilaciji i vrlo kvalitetnim ljepilima.

Za izbor stolarskih konstrukcija iz proizvodnog programa pojedinih proizvođača koriste se katalozi. U njima je očigledno koje dimenzije prozora ulaze u standardnu a

koje u izvanrednu proizvodnju. Svaki element se označava šifrom od 6 ili 7 oznaka.

Prva oznaka (obično brojevi od 1-9) deklarira širinu: npr. 1 znači širinu od 60 cm, 2 onu od 70 itd.

Druga se oznaka odnosi na modularnu visinu.

Treća na način otvaranja krila, npr. jedan- znači zaokretno desno, dva- zaokretno lijevo, 3- podizno zaokretno desno itd.

Četvrta oznaka se odnosi na način ustakljenja (bez stakla, ali sa profilacijom, izo-staklo, sa staklom (izo) jednostrukim, dvostrukim, itd.)

Peta na način površinske obrade, šesta na broj krila (u jednom okviru) itd. (može se obuhvatiti okov, broj ostakljenja veći od 2 itd. ).

Kod slaganja prozora od više manjih tipskih elemenata, treba voditi računa o deklaraciji proizvođača kod obrađivanja dimenzija zidarskog otvora: obično su vanjske stolarske mjere pojedinih komada manje od modularnih pa se ta razlika može zbrajati (ali i ne može- što ovisi o načinu uporabe- detalji spoja). Ovo se odnosi i na širinu i na visinu zidarskog otvora, što ne mora biti na isti način pogotovo kod uporabe kutije za rolete. Kutija za rolete se računa modularno sa 30 cm, a izvodi se nešto manja (27 cm- kod «izoind» stolarije npr.) zbog mogućnosti ugradbe toplinske izolacije stropa. Zaštita otvora od insolacije, provale i sl. još je efikasnija žaluzinama koje se također tipski proizvode prema odgovarajućim dimenzijama prozora (vrata) i mogu se na njih jednostavno montirati – na isti okvir.

 

logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

info@gradnja.org

Marketing

marketing@gradnja.org

Copyright 2007-2020 GRADNJA ORG; Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17