Stolarija se dijeli na vanjsku i unutrašnju. Po materijalu se dijeli na četinjače (bor, jela, ariš), tvrde liščare (hrast, jasen, javor) i iz egzotičnih drva (mahagonij, tikovina, ebanovina).

 

Rolete se mogu postavljati s vanjske strane, unutrašnje i između krila. Najbolja je varijanta s vanjske strane.  Kutija za rolete je dio (fasadnog) stolarskog elementa.

Suvremeni okov omogućava razne načine otvaranja prozorskih krila: oko krajnje ili srednje horizontalne ili vertikalne osovine ili kombinacija oko krajnje vertikalne i krajnje horizontalne osi, zatim kombinacija s podizanjem i zakretanjem ili klizanjem. Postoje i različita kvalitetna sredstva za zaštitu roleta.

Za razliku od prozora, vrata mogu biti i puna i ostakljena. Ako su puna mogu biti glatka i uklađena (uz različite profilacije). Prozori mogu imati grilje, žaluzine itd.

Spojni materijali (sredstva) u stolariji su:

- ljepila

- obični i zvjezdasti čavli

- vijci za drvo

- male klamfe i moždanici

Materijali za ugradbu (i brtvljenje):

- čavli za upucavanje sa plosnim željezima

- vijci s plastičnim umecima

- elastična i kruta brtvila

- kitovi

Danas se uglavnom finalizira sa lazurnim bojama koje su tonirane (pigmentizirane) ali prozirne (za strukturu drva). Ove boje ujedno impregniraju drvo (treba ih obnavljati svakih 3-5 godina).

3 načina završne obrade stolarije:

- prskanje

- premazi

- bojanje

Današnji okovi su za stolare relativno jednostavni za uporabu iako su jako razvijeni. Brojni okovi koji su ranije bili korišteni za spojni prozor danas se zahvaljujući termopanu više ne upotrebljavaju, a također ni odbojnici i sl. Okov se sveo na mali broj komada, uglavnom na petlje i uređaje za zatvaranje. Obzirom na razne mogućnosti otvaranja, danas su petlje povezane s uređajima za otvaranje u jedinstvene mehanizme.

Postoje poznati svjetski proizvođači okova (Mayer, Roto i dr.) i domaći koji godišnje izdaju tehničke informacije o svojim proizvodima (prospekte, kataloge).

Slične prospekte i tabele modularnih mjera izdaju  i proizvođači kompletnih konstrukcija.

 Materijali za stolarske radove:

  1. masivno drvo- po vrstama
  2. šperploča
  3. panel ploča
  4. furniri
  5. ploče ljepljene iz drvenih čestica
  6. kombinacija ljepljenih ploča
  7. plastični materijali

logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

info@gradnja.org

Marketing

marketing@gradnja.org

Copyright 2007-2020 GRADNJA ORG; Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17