Iz tehnološko – arhitektonskog aspekta mogu se identificirati sljedeći limarski radovi u zgradarstvu:
- pokrivanje čitavih krovova i (ili) pročelja limom, uključujući i primjenu tipskih profiliranih limenih ploča (jednostrukih ili dvostrukih, sa ili bez toplinske izolacije)
- izvedba raznih krovnih limarskih detalja, žljebova i oluka (i kod objekata pokrivenih drugima materijalima)
- izvedba limarskih detalja na drugim djelovima zgrada
- primjena «limarije» iz plastike na mjestima tradicionalnih limarskih detalja
Pokrivanje čitavih krovnih površina vrši se raznim limovima, najčešće bakrenim, tako da se limene ploče, koje su po duljoj stranici obično spojene prijevojem, a po kraćoj lemljenjem ili ležećim prijevojima, postavljaju na daščanu oplatu. Smjer ovih odnosno prijevoja koji daju specifičan oblikovni karakter takvom pokrovu, je najčešće paralelan sa nagibom krova, a na pročeljima vertikalan (ima primjera izvedbe i ornamentalnih uzoraka na taj način). Često je podlaganje ovih limova bitumenskom ljepenkom. Fiksiranje položaja limova vrši se kukama sakrivenim u prijevojima (u slučaju podlaganja limova ljepenkom fiksiranje kuka vrši se kroz ljepenku). Ovakav pokrov ili fasadna obrada, često kombinirani u oblik mansardnog krova, koriste se kao izraziti arhitektonski motivi, a u suvremenim eklektičkim strujanjima čak vrlo često. Osim prijevojima limovi mogu biti spojeni i preklopnim profilom iz istog materijala. Na taj način je «grafika» krova još izrazitija.
Danas se često izvode limarski pokrovi ili obloge koji ne iziskuju daščanu oplatu jer sami limovi – zbog profilacije – imaju stanovitu nosivost. Profilacije se izvode obično hladnim postupkom – provlačenjem ravnih limova kroz sustav profiliranih valjaka. Limovi se profiliraju u različitim uzorcima dosta velikih širina (od 60 – 100 cm), a duljina 4, 6, ali i do 10 i 12 m. Svi ovi limovi imaju i tvornički deklarirane statičke veličine (W, I i drugo). Bočno se limovi spajaju preklopom profila (prema uputama proizvođača), a uzdužno gornjeg za duljinu koja ovisi o nagibu (manji nagib krova – veći preklop). Pričvrščivanje limova na konstrukciju krova vrši se obično tipskim vijcima kroz sljeme vala. Mnoge tvornice proizvode fazonske komade: sljemene profile, zabatne priključke i druge u kojima se prema potrebi anulira profilacija.
Zabatne obloge se mogu uvijati i u uvale, a za njih također postoje fazonski komadi (za konkavne i konveksne uglove, za prozorske klupčice i sl.).
Osim vijcima, profilirani limovi se mogu fiksirati i kukama sa posebnom, odgovarajućom profilacijom (na pero i utor).
Ovi limovi mogu biti i perforirani zbog upijanja prostorne buke (uz ulaganje materijala za apsorpciju zvuka). Ako su u podgledu konstrukcije plastificirani i nastavljeni u sendvič elemente sa sadržanom toplinskom izolacijom, ne moraju profilacije gornjeg i donjeg lima biti identične.
Ukoliko limovi nisu proizvedeni u obliku sendviča može se takva konstrukcija uspostaviti na samoj ugradnji. U tom slučaju je česta križna postava limova (gornjeg i donjeg).
U slučaju primjene izolirajućih materijala gornji lim nije potreban jer se hidroizolacija može direktno aplicirati na njih.
U ovom primjeru je hidroizolacija izvedena već u proizvodnji. Spoj dvaju panoa (koji mogu imati raspone i do 3,30 m, a konzolni istak od 1,50 m) na gradilištu je vrlo jednostavan. Umetne se točno profilirani komad iste toplinske izolacije i prekrije hidroizolacijom sa odgovarajućim preklopom.
Ovakvi limovi se mogu uspješno koristiti i za izvedbu međukatnih konstrukcija. Tip profilacije za raspone do 6 m (na krovu i do 12 m).
Kod krovova hala ovi se limovi postavljaju okomito na okvire nosive konstrukcije (tj. paralelno sa strehom), a gornji lim okomito na strehu.
Pokrivanje limom se obično koristi kad je dio pokrova vidljiv u vidu mansardnog krova ili većih krovnih volumena. Na taj se način vizualno umanjuje veličina zgrade.
Varijante pokrivanja:
- samo donji konstruktivni lim, a gore hidroizolacija direktno na toplinskoj izolaciji
- isto kao i kod prethodnog, samo sa perforacijama zbog zvučne izolacije
- križni i paralelni pokrov sa toplinskom izolacijom između
- samostalna ploča od rebrastog lima bez toplinske izolacije
- pokrivanje rebrastim pocinčanim i plastificiranim čeličnim limom
- rubni profil iz čvrstog aluminija debljine 1 mm u duljinama od 3-6 m obrađen u nekoliko varijanti (eloksaža) prema izboru
- rubni lim iz tipskih aluminijskih profila. Za debljine lima 1.2, 2.0 i 3.0 mm moguće su i razne visine, a duljina je 3 m
- lim za pripasivanje bilo koje vrste pokrova uz zid, ili kao sljemenjak.
Ovakvih, tehnički i tehnološki, vrlo prikladnih fazonskih komada ima već prilično mnogo (primjerice koljena, obujmice i sl.).
«Limarija» iz plastike može u potpunosti zamijeniti klasičnu limariju. Svi elementi su iz plastike, osim kuka koje su čelične i plastificirane. Spajanje se vrši bez ljepljenja, samo putem brtvila koja su utisnuta u posebne profilacije. Obične cijevi su blago konične tako da gornja ulazi u donju. Svjetski poznata firma BRAAS (za sve radove na krovu) ima široki asortiman plastičnih elemenata velike čvrstoće i elastičnosti, u više postojanih boja. Plastika se reže pilom i na odgovarajuće mjesto umeće fazonski komad. Za eventualne popravke postoji posebna samoljepljiva traka sa istim (plastičnim) svojstvima.